Організація методичної роботи з класними керівниками
Організація методичної роботи з класними керівниками
Виховання – найбільш діалектична і найбільш суперечлива сфера педагогічної діяльності. На сучасному етапі завданням виховання є створення таких умов, за яких може розвинутися людина ноосферного мислення: добре знати себе, використовувати власний потенціал, вміти створювати ситуації успіху, розробляти й реалізовувати власний життєвий сценарій. За таких умов класний керівник має бути готовий до інноваційної діяльності.
Одне із ключових питань діяльності навчального закладу сьогодні – це методична робота з педагогічними працівниками, головне завдання якої полягає у розвитку сучасного педагогічного мислення класного керівника, підвищенні його мотивації на самоосвіту, формуванні у педагога якостей інноваційної особистості.
Вихователь повинен бути відкритим для нового досвіду, наділений внутрішньою свободою з розвинутим емоційним інтелектом.
Найголовнішим у методичній роботі школи є надання реальної, особистіснозначущої допомоги класним керівникам у розвитку їхніх професійних компетенцій. Вона має відносно безперервний характер, ґрунтується на аналізі навчально-виховного процесу конкретного колективу, надає можливості кожному класному керівнику бути активним учасником у плануванні, розробці програм підвищення педагогічної майстерності.
Методологічною основою методичної роботи з класними керівниками є системний, діяльнісний та особистісний підходи. Підґрунтям діяльності щодо підвищення фахового рівня педагогів є такі головні принципи:
- науковість;
- актуальність;
- системність;
- комплексність;
- систематичність;
- творчість;
- конкретність;
- оперативність;
- колективність;
- єдність теорії і практики.
Важливими компонентами методичної роботи як цілісної системи є забезпечення змісту цієї діяльності, а саме: здійснення дидактичної, виховної, психологічної та етичної підготовки. У межах дидактичної підготовки класним керівникам необхідно надати можливість вивчення найбільш важливих сучасних виховних концепцій та ідей (особливо практичних рекомендацій, моделей тощо). Завданням виховної підготовки повинно стати спрямування педагогів на реалізацію системного підходу до виховання дітей, вибору оптимальних варіантів системи виховної роботи з конкретним колективом учнів.
Мета психологічної підготовки класних керівників передбачає озброєння знаннями із педагогічної, вікової та соціальної психології, знаннями особливостей педагогічної діяльності та професійного зростання педагога; ознайомити їх з окремими психотехніками.
Школа – відкрита система, учитель постійно знаходиться у системі різноманітних стосунків: «учитель-учень», учитель – батьки», «учитель-громадськість». Ці завдання спрямована вирішити етична підготовка педагога.
Система методичної роботи з класними керівниками передбачає такі складові:
- вивчення діяльності та особистості класного керівника (особливо це важливо при підборі класного керівника для певного класу (психологічна сумісність, відповідність інтелектуального рівня, взаєморозуміння та спільність інтересів)).
- Планування методичної роботи (відповідно до методичної проблеми школи обирається методична проблема виховної роботи та методичні проблеми класних керівників у роботі з класами.
Ефективність діяльності класних керівників визначається діяльністю методичного об’єднання класних керівників.
Для планування роботи методоб’єднання важливу роль відіграє самоаналіз роботи класного керівника за попередній рік. Класні керівники пишуть самоаналіз в кінці навчального року. Це дає можливість узагальнювати результати роботи класних керівників, виявити проблеми, визначити завдання колективу на перспективу.
З метою надання допомоги учителю з певних питань проводяться наради при заступнику, індивідуальні співбесіди. З метою використання досвіду роботи, практикуємо взаємовідвідування та відкриті виховні заходи.
У внутрішкільній методичній роботі важливе місце посідає огляд літератури. Ця форма методичної роботи дає змогу систематично, в стислій формі доносити до педагогів необхідну для них інформацію. Школа отримує фахові журнали «Виховна робота», «Позакласний час», «Все для учителя», газети «Шкільний світ», нові книги з педагогіки та психології.
Тому бібліотекар на інформаційно-методичних нарадах робить огляд літератури. Класні керівники беруть участь у методичних радах, «круглих столах», семінарах, конкурсах, випуску збірок виховних заходів.
Стрижнем методичної роботи є методичне об’єднання.
1. Основні завдання методичного об’єднання класних керівників:
- підвищення теоретичного, науково-методичного рівня підготовки класних керівників;
- озброєння класних керівників сучасними виховними технологіями та знаннями сучасних форм і методів роботи;
- координування планування, організації та педагогічного аналізу виховних заходів класних колективів;
- сприяння становленню і розвитку системи виховної роботи класних керівників.
2. Функції методичного об’єднання класних керівників:
- організовує колективне планування і колективний аналіз життєдіяльності класних керівників;
- координує виховну діяльність класних колективів та організовує їхню взаємодію в педагогічному процесі;
- організовує вивчення та впровадження класними керівниками сучасних технологій виховання, форм і методів виховної роботи;
- обговорює матеріали узагальнення передового педагогічного досвіду роботи класних керівників, матеріали атестації класних керівників;
- оцінює роботу членів об’єднання, клопочеться перед адміністрацією школи про заохочення класних керівників.
3. Документація методичного об’єднання класних керівників:
- список членів МО;
- річний план роботи МО;
- протокол засідань МО;
4. Структура плану роботи МО класних керівників
І. Вступ.
Аналіз роботи МО за минулий рік та завдання на новий навчальний рік.
ІІ. Організаційно-педагогічні заходи: тематика засідань МО та робота між засіданнями (відкриті виховні заходи, практична робота).
ІІІ. Самоосвітня робота класних керівників над підвищенням рівня їхньої професійної майстерності: списки класних керівників та перелік проблем, над якими працюватимуть класні керівники.
ІV. Вивчення, узагальнення та впровадження перспективного педагогічного досвіду:
1) колективна розробка проблем методики виховної роботи;
2) апробація передового педагогічного досвіду;
3) впровадження ППД у практику роботи класного керівника;
4) відвідування виховних заходів у творчопрацюючих класних керівників.
V. Контроль за рівнем вихованості школярів. Діагностування всіх ланок виховного процесу в школі.
VІ. Робота з молодими класними керівниками
1) наставництво
2) індивідуальна робота
Важливою частиною методичної роботи школи є робота з молодими учителями. Ще В.Сухомлинський сказав, що «молодий спеціаліст стає хорошим учителем перш за все завдяки обстановці творчої праці педагогічного й учнівського колективів»
Мета «Школи молодого учителя» - допомогти у розв’язанні на уроці і в позаурочний час конкретних проблем щодо методики роботи.
Заняття проводяться у формі консультацій, практикумів, ділових ігор, тренінгів, оглядів методичної літератури та ін.
Широко застосовується в діяльності багатьох навчальних закладів моніторингова діяльність, яка спонукає вчителів до виявлення динаміки розвитку й вихованості; підвищення педагогічної майстерності та культури; мотивації на якісне виховання школярів, формування здатності учителя до творчості (зверніть увагу на таблицю).
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО МЕТОДИЧНЕ ОБ’ЄДНАННЯ
КЛАСНИХ КЕРІВНИКІВ
З ДОСВІДУ РОБОТИ ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА
З ВИХОВНОЇ РОБОТИ ПРИБУЗЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ ЖОВТНЕВОГО РАЙОНУ
РАДЗІНОВОЇ Т.П.
1. Загальні положення
1.1. Методичне об’єднання класних керівників здійснює навчально-методичне забезпечення виховної роботи в школі, організовує вдосконалення відповідної фахової освіти і кваліфікації педагогічних працівників навчального закладу згідно з рівнями, визначеними законодавством.
1.2. Головним завданням методичного об’єднання є:
а) розробка, апробація та впровадження новітніх виховних технологій та систем, перспективного педагогічного досвіду, поліпшення на цій основі організації методичної роботи в школі;
б) організація діяльності щодо розвитку вихованості учнів, їх правової освіти, формування в учнів життєвої компетентності, розвитку творчих здібностей: підготовка та участь в районних та обласних конкурсах, акціях, тощо;
в) проведення системи заходів, спрямованих на розвиток творчого потенціалу педагогів, вивчення і узагальнення їхнього перспективного педагогічного досвіду та його впровадження, залучення кращих із них до конкурсів професійної майстерності, навчально-методичної та науково-дослідницької роботи.
2. Структура та функції методичного об’єднання:
2.1. Структура методичного об’єднання включає всіх класоводів та класних керівників школи.
2.2. Підрозділами методичного об’єднання є творчі групи вчителів.
2.3. Керує методичним об’єднанням голова методичного об’єднання вчителів, яка (який) обирається терміном на два роки на загальних зборах методичного об’єднання з відповідної галузі знань із числа педагогічних працівників навчального закладу із відповідною фаховою освітою, яким за результатами атестації встановлена перша або вища кваліфікаційна категорія за наявності стажу роботи за фахом не менше 5 років.
3. Зміст і напрямки роботи методичного об’єднання вчителів.
Зміст роботи методичного об’єднання включає такі напрямки діяльності:
3.1. Аналіз якості освітньо-кваліфікаційного забезпечення навчально-виховного процесу педагогічними кадрами.
3.2. Навчально-методичне консультування педагогічних кадрів навчального закладу.
3.3. Організація безперервного удосконалення фахової освіти та кваліфікації педагогічних кадрів.
З цією метою:
Заступник директора з виховної роботи:
а) здійснює загальне керівництво діяльністю класних керівників і несе персональну відповідальність за результати роботи;
б) звітує перед відповідним територіальним відділом освіти, інститутами післядипломної освіти (удосконалення вчителів);
в) здійснює експертну оцінку якості та результативності виховної роботи педагогічних працівників відповідно до державних освітніх та освітньо-кваліфікаційних стандартів;
г) координує діяльність класних керівників навчального закладу з відповідними органами управління освітою, інститутами післядипломної освіти (удосконалення вчителів), іншими навчальними закладами району (міста), науково-дослідними установами з метою поширення педагогічного досвіду школи;
д) організовує та проводить представницькі педагогічні заходи: педагогічні виставки, творчі звіти класних керівників, конкурси, науково-практичні конференції, педагогічні читання тощо;
є) організовує розробку, апробацію і поширення навчально-методичних матеріалів;
е) систематично вивчає умови виховання та розвитку вихованців навчального закладу;
ж) здійснює керівництво роботою з обдарованими дітьми;
з) вивчає стан та результати виховної роботи згідно виховного плану;
и) координує роботу відповідного методичного об’єднання вчителів;
і) здійснює аналітичну діяльність організації виховного процесу, позакласної та методичної роботи в школі;
к) готує та видає накази та розпорядження по основній виховній діяльності закладу освіти відповідно до своїх повноважень, організовує контроль за їх виконанням.
Голова методичного об’єднання вчителів:
а) планує роботу методичного об’єднання на поточний навчальний рік;
б) розподіляє методичні теми педагогічних працівників на поточний навчальний рік та організовує педагогічні на засіданнях методичного об’єднання;
в) визначає функціональні обов’язки і ступінь відповідальності членів методичного об’єднання за їх виконання;
г) відповідає за ведення документації шкільного методичного об’єднання (плани роботи, протоколи засідань, тексти виступів, розробки уроків, зразки наочності тощо);
д) відвідує районні (міські) наради голів методичних об’єднань вчителів відповідної галузі знань;
є) складає графік проведення методичних заходів з педагогічними працівниками;
е) вивчає та аналізує роботу шкільного методичного об’єднання, складає списки необхідної науково-методичної літератури, технічних засобів навчання;
ж) створює банк даних (картотеку) педагогічних знахідок, досвіду, освітніх технологій, знайомить з ними членів методичного об’єднання;
з) створює аудіо та відеотеку кращих освітянських доробок методичного об’єднання школи;
и) збирає зразки кращих письмових робіт, виконаних учнями навчального закладу;
і) організовує пошукові дослідження в галузі розробки та впровадження методики, технологій навчання і виховання;
к) спрямовує свою роботу на виявлення, апробацію та впровадження в практику навчального закладу перспективного педагогічного досвіду, новинок навчально-методичної літератури, новітніх освітніх технологій та досягнень сучасної науки;
л) звітує про роботу методичного об’єднання на нарадах при директорі та засіданнях педагогічної ради школи.
Затверджено
Наказ Міністерства
освіти і науки України
6.09.2000 № 434
ПОЛОЖЕННЯ ПРО КЛАСНОГО КЕРІВНИКА
НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ СИСТЕМИ
ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ
1. Загальні положення
1.1. Це положення регламентує діяльність класного керівника загальноосвітнього, професійно-технічного навчального закладу (далі – класний керівник).
1.2. Класний керівник – це педагогічний працівник, який здійснює педагогічну діяльність з колективом учнів класу, навчальної групи професійно-технічного навчального закладу, окремими учнями, їх батьками, організацію і проведення позаурочної та культурно-масової роботи, сприяє взаємодії учасників навчально-вихованого процесу в створенні належних умов для виконання завдань навчання і виховання, самореалізації та розвиток учнів (вихованців), їх соціального захисту.
1.3. Класний керівник у визначенні змісту роботи керується Конституцією України, Декларацією ООН про права дитини, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійно-технічну освіту», іншими законодавчими і нормативно-правовими актами України, а також цим Положенням.
1.4. Класний керівник здійснює свою діяльність відповідно до основних завдань загальної середньої освіти, спрямованих на:
– виховання громадянина України;
– формування особистості учня (вихованця), його наукового світогляду, розвитку його здібностей і обдаровань;
– виконання вимог Державного стандарту загальної середньої освіти, підготовку учнів (вихованців) до подальшої освіти і трудової діяльності;
– виховання в учнів (вихованців) поваги до Конституції України, державних символів України, почуття власної гідності, свідомого ставлення до обов’язків, прав і свобод людини і громадянина, відповідальності перед законом за свої дії;
– реалізацію права учнів (вихованців) на вільне формування політичних і світоглядних переконань;
– виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;
– виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів (вихованців).
2. Організація діяльності класного керівника
2.1. Обов’язки класного керівника покладаються на педагогічного працівника, загальноосвітнього, професійно-технічного навчального закладу, який має педагогічну освіти, здійснює педагогічну діяльність, фізичний та психічний стан здоров’я якого дозволяє виконувати ці обов’язки.
2.2. Обов’язки класного керівника покладаються директором навчального закладу на педагогічного працівника за його згодою і не можуть бути припинені до закінчення навчального року. У виняткових випадках з метою дотримання прав та інтересів учнів (вихованців) зміна класного керівника може бути здійснена протягом навчального року.
2.3. На класного керівника покладається керівництво одним класом, навчальною групою. У початкових класах класне керівництво здійснює вчитель початкових класів.
У професійно-технічному навчальному закладі, класне керівництво здійснюється в навчальних групах, учні(вихованці) яких під час навчання здобувають повну загальну середню освіту або навчаються на основі базової загальної середньої освіти без отримання повної.
Функціональні обов’язки класного керівника розробляються відповідно до цього Положення з урахуванням типу закладу та завдань навчально-виховного процесу і затверджуються директором навчального закладу.
2.4. Класний керівник як організатор класного колективу:
– сприяє забезпеченню умов для засвоєння учнями (вихованцями) рівня та обсягу освіти, а також розвиткові їх здібностей;
– створює умови для організації змістовного дозвілля, профілактики бездоглядності, правопорушень, планує та проводить відповідні заходи;
– сприяє підготовці учнів (вихованців) до самостійного життя в дусі взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;
– проводить виховну роботу з урахуванням вікових та індивідуально-психологічних особливостей учнів (вихованців), їх нахилів, інтересів, задатків, готовності до певних видів діяльності а також рівня сформованості учнівського колективу;
– координує роботу вчителів, викладачів, майстрів виробничого навчання, психолога, медичних працівників, органів учнівського самоврядування, батьків та інших учасників навчально-виховного процесу з виконання заходів щодо формування та здійснення в класному колективі (групі) соціального захисту учнів (вихованців).
2.5. Класний керівник має право на:
– відвідування уроків, занять із теоретичного та виробничого навчання, виробничої практики та позакласних занять у своєму класі (групі), присутність на заходах, що проводять для учнів (вихованців) навчальні, культурно-просвітні заклади, інші юридичні або фізичні особи;
– внесення пропозицій на розгляд адміністрації навчального закладу та педагогічної ради про моральне та матеріальне заохочення учнів (вихованців);
– внесення пропозицій на розгляд батьківських зборів класу (групи) щодо матеріального забезпечення організації та проведення позаурочних закладів у порядку, визначеному законодавством;
– відвідування учнів (вихованців) за місцем їх проживання (за згодою батьків, опікунів, піклувальників), вивчення умов їх побуту та виховання;
– вибір форми підвищення педагогічної кваліфікації з проблем виховання;
– вияв соціально-педагогічної ініціативи, вибір форм, методів, засобів роботи з учнями (вихованцями);
– захист професійної честі, гідності відповідно до чинного законодавства;
– матеріальне заохочення за досягнення вагомих результатів у виконання покладених на нього завдань.
2.6. Класний керівник зобов’язаний:
– вибирати адекватні засоби реалізації завдань навчання, виховання і розвитку учнів (вихованців);
– здійснювати педагогічний контроль за дотримання учнями (вихованцями) статуту і Правил внутрішнього трудового розпорядку навчального закладу, інших документів, які стосуються навчально-виховного процесу;
– інформувати про стан виховного процесу в класі та рівень успішності учнів (вихованців) педагогічну раду, адміністрацію навчального закладу, батьків;
– дотримуватись педагогічної етики, поважати гідність учня (вихованця), захищати його від будь-яких форм фізичного, психічного насильства; своєю діяльністю стверджувати повагу до принципів загальнолюдської моралі;
– пропагувати здоровий спосіб життя;
– постійно підвищувати професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну культуру;
– вести документацію, пов’язану з виконанням повноважень класного керівника (класні журнали, особові справи, плани роботи тощо).
2.7. Класний керівник складає план роботи з класним колективом у формі, визначеній адміністрацією навчального закладу.
2.8. Класний керівник підзвітний у своїй роботі директору навчального закладу, а у вирішенні питань організації навчально-виховного процесу безпосередньо підпорядкований заступнику директора з навчально-виховної роботи.
2.9. Класний керівник може бути заохочений (відзначений) за досягнення високих результатів у виховній роботі з учнями (вихованцями). Форми і види заохочення регулюються законодавством України.
Класний керівник повинен знати:
– сутність і закономірність розвитку особистості, анатомо-фізіологічні, психологічні та вікові особливості вихованців;
– діагностику і методи визначення рівнів вихованості дітей;
– методи аналізу ефективності педагогічного управління процесом всебічного формування особистості;
– теорію і методику національного виховання, специфіку роботи класного керівника, вихователя групи продовженого дня, вихователя школи-інтернату та дитячого будинку, громадських дитячих організацій, виховної роботи у дитячих клубах за інтересами та позашкільних виховних закладах;
– принципи, форми та методи організації виховного впливу на дітей різних вікових груп; принципи організації різних дитячих об’єднань, учнівських та студентських колективів і керівництва ними.
Класний керівник повинен вміти:
– визначити конкретні завдання виховного впливу, виходячи із загальної мети національного виховання, рівня вихованості дитячого колективу і умов навколишнього середовища;
– реалізувати принципи національного безперервного виховання, народознавчого, людинознавчого і особистісного підходів;
– володіти методами і формами педагогічної діагностики та педагогічного прогнозування, рівня вихованості учнів, колективу і особистості в їхній єдності;
– визначити мету виховання у відповідності з рівнем вихованості дітей, будувати виховний процес на основі глибокого і систематичного вивчення учнів, їх інтересів, запитів, можливостей, на принципах добровільності та співробітництва;
– регулювати і коректувати міжособистісні стосунки в дитячих та юнацьких колективах, проводити в них профілактику розмежування, дезінтеграції та конфронтації; на практиці застосовувати принципи наукової організації праці, володіти методами управління дитячим колективом;
– робити учнівське самоврядування найефективнішим виховним засобом, звертаючись до громадської думки, бути обережним, не викликати відчуженості і замкнутості учня; формувати гуманні співвідносини з учнями на рівні співробітництва і співтворчості з урахуванням національних традицій, соціального оточення;
– об’єднувати виховні зусилля вчителів і вихованців; знаходити розумні методи вплив, нести батькам радість, попереджуючи такі заходи впливу з боку батьків, які заважатимуть добрим взаєминам;
– вести педагогічну пропаганду, домагаючись єдності виховної діяльності школи, позашкільних закладів, сім’ї та громадськості;
– організовувати з дітьми, підлітками, молоддю різні види виховної роботи: навчальну, трудову, ігрову, природоохо-ронну, дозвілля дітей, гуртки художньої діяльності, спортивні секції; попереджувати дитячий травматизм, працювати з дітьми,Ю які потребують підвищеної педагогічної уваги;
– сприяти самовихованню учнів, саморозвитку їх суспільне цінних якостей і створенню умови для самореалізації дитини як неповторної індивідуальності; вміло використовувати у виховній, роботі духовні надбання рідного народу, усну народну творчість, культурно-історичну національні традиції української етнопедагогіки;
– аналізувати, узагальнювати і використовувати передовий педагогічний досвід. Систематично підвищувати свою професійну кваліфікацію. Застосовувати регіональні прийоми пошуку, відбору і використання педагогічної інформації.
Актуальні проблеми самоосвіти класних керівників
1. Завдання і зміст роботи класного керівника по національному вихованню учнів.
2. Форми і методи виховної роботи в класі. Методика фронтальної, групової та індивідуальної форм роботи з учнями класу.
3. Робота класного керівника по розвитку учнівського самоврядування.
4. Форми і методи виховання в учнів свідомої дисципліни і високої культури поведінки.
5. Напрямки діяльності класного керівника. Вимоги до його діяльності.
6. Спільна робота класного керівника з активом класу.
7. Методика підготовки і проведення класних зборів, годин класного керівника.
8. Виховання доброти чесності, скромності, людяності, порядності – одне із завдань морального виховання учнів.
9. Духовна культура учня: особливості школяра.
10. Перспективи в житті колективу і методика їх визначення.
11. Індивідуальна робота з учнями.
12. Шляхи взаємодії класного керівника і батьків по підготовці учнів до життя і праці.
13. Планування виховної роботи з учнями.
КЛАСНИЙ КЕРІВНИК В СУЧАСНІЙ ШКОЛІ
Вимоги |
Суспільно-гуманістична спрямованість Педагогічна майстерність Ерудиція і культурний кругозір Авторитет Педагогічний такт Любов і повага до дітей Педагогічний оптимізм Організаторські вмінні навички Творчий підхід Безперервне підвищення кваліфікації |
функції |
Організаторська, аналітично-узагальнююча, координаційно-інформаційна, психо-гігієнічна, стимулюючо-гальмуюча. |
Виховні завдання |
Виховання високоморального підростаючого покоління, формування у нього українського менталітету на основі відродження традицій свого народу. Створення необхідних умов для фізичного розвитку учня, збереження та зміцнення їх здоров’я. Духовно-моральне виховання, головною особливістю якого є орієнтація на загальнолюдські цінності. Розвиток таланту, розумових та фізичних здібностей, формування в учнів високої культури розумової праці, організацію змістовного дозвілля. Підготовка учнів до господарсько-трудової діяльності. Створення умов для вільного вибору світоглядної позиції. Гуманізація педагогічного процесу, демократизація відносин у школі. Визначальними в роботі є воля, інтереси дітей. Індивідуалізація виховання, фундаментом якої є ідея захисту вихованця у навчанні, здоров’ї, сфері спілкування. Організація родинного виховання. |
Зміст роботи |
Вивчення учнів, індивідуальний підхід Створення і розвиток учнівського колективу, забезпечення його життєдіяльності. Спільна діяльність з учнівськими, дитячими та молодіжними організаціями. Зв’язок з культосвітніми та позашкільними закладами. Робота з батьками, громадськістю. Організація здорового способу життя вихованців. Зв’язок із шкільним психологом. Соціальний захист учнів. |
ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ КЛАСНОГО КЕРІВНИКА
З ДОСВІДУ РОБОТИ ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА
З ВИХОВНОЇ РОБОТИ ПРИБУЗЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ ЖОВТНЕВОГО РАЙОНУ РАДЗІНОВОЇ Т.П.
Організаторські:
– планування і координація всієї виховної роботи з класом;
– надання допомоги учнівській організації класу;
– встановлення зв’язків із учнівським та педагогічним колективами, батьками, громадськістю; забезпечення єдності педагогічних вимог до учнів;
– ведення документації в класі;
– сприяння розвитку самоврядування в колективі.
Аналітико-узагальнюючі:
– сприяння всебічному розвитку учнів на основі вивчення і врахування їхніх індивідуально-психологічних особливостей.
Координаційно-інформаційні:
– забезпечення узгодженості роботи учнівського, вчительського, батьківського колективів.
Стимулюючо-гальмівні:
– активізація чи гальмування учнівської діяльності залежно від її спрямованості.
ЦИКЛОГРАМА РОБОТИ КЛАСНОГО КЕРІВНИКА
З ДОСВІДУ РОБОТИ ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА
З ВИХОВНОЇ РОБОТИ ПРИБУЗЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ ЖОВТНЕВОГО РАЙОНУ РАДЗІНОВОЇ Т.П.
Щоденно:
– з’ясовувати причини відсутності на заняттях, фіксація пропусків у класному журналі та шкільному журналі відвідування, в особових справах (довідки);
– бесіди з учнями, що запізнюються;
– організація чергування по класі;
– індивідуальна робота з учнями;
– контроль зовнішнього вигляду учнів;
– організація харчування учнів.
Щотижня:
– проведення виховних годин у класі за планом виховної роботи;
– перевірка щоденників;
– проведення заходів у класі за планом роботи;
– робота з активом класу, організація органів учнівського самоврядування;
– контроль за виконанням доручень;
– організація прибирання закріпленого за класом кабінету, території пришкільної ділянки;
– робота з батьками;
– робота з вчителями, що працюють у класі;
– зустрічі з шкільним лікарем (медсестрою) з питань довідок про стан здоров’я.
Щомісяця:
– проведення класних зборів;
– проведення бесід з охорони життєдіяльності;
– організація чергування класу по школі;
– відвідування уроків вчителів-предметників у своєму класі;
– консультації шкільного психолога;
– тестування та анкетування з метою вивчення індивідуальних особливостей учнів та аналізу розвитку учнівського колективу;
– контроль за станом підручників;
– відвідування учнів вдома;
– зустріч з шкільним лікарем;
– відвідування учнів лікарем удома.
Один раз на семестр:
– оформлення класного журналу за підсумками семестру, складання звіту;
– заповнення табелів успішності та видавання їх учням;
– проведення батьківських зборів;
– участь у роботі методичного семінару;
– аналіз виконання плану роботи, корекція виховної роботи;
– складання плану роботи на канікули.
Один раз на рік:
– аналіз і складання плану виховної роботи;
– проведення відкритого виховного заходу, здача його сценарію;
– оформлення особових справ учнів;
– статистичні відомості про клас (на 5 вересня);
– робота з підручниками (видача на початку та повернення вкінці навчального року);
– написання характеристик, актів обстеження;
– страхування учнів від нещасних випадків.
ПРОВЕДЕННЯ НАРАД КЛАСНИХ КЕРІВНИКІВ
№ з/п |
Питання до розгляду |
Доповідач |
Дата проведення |
1. |
– Дотримання учнями статутних вимог навчального закладу. – Планування виховної роботи з класними колективами. – Про організацію роботи учнівського самоврядування. |
Класні керівники, класоводи ЗДВР Педагог-організатор |
|
2. |
– Про стан фізкультурно-оз-доровчої, туристично-краєз-навчої роботи з школярами. – Моніторинг сформованості позитивної мотивації на здоро-вий спосіб життя учнів 5–11 класів. |
Зеленчук В. І. Класні керівники |
|
3. |
– Методичні рекомендації щодо планування виховної роботи з класними колективами у ІІ семестрі. – Моніторинг ефективності діяльності класних керівників 1–11 класів. – Аналіз зайнятості учнів у позаурочний час. |
ЗДВР ЗДВР Класні керівники, керівники гуртків |
|
4. |
– Про роботу з батьківською громадою. Аналіз роботи щодо мораль-но-етичного виховання учнів |
Класні керівники, ЗДВР |
|
5. |
Організація літнього оздо-ровлення учнів: – Нормативно-правова база організації літньої оздоровчої компанії; – Залучення батьківської гро-мади до літньої оздоровчої компанії; – Забезпечення змістовного дозвілля учнів під час оздоровлення |
ЗДВР Класні керівники, класоводи. Вихователі |
ВИВЧЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ
ТА ВПРОВАДЖЕННЯ ПЕРЕДОВОГО ПЕДАГОГІЧНОГО ДОСВІДУ
№ з/п |
Зміст |
Термін виконання |
1. |
Вивчення і реалізація основних положень нормативних і директивних документів про освіту |
Протягом року |
2. |
Опрацювання новинок методичної літератури |
Протягом року |
3. |
Проведення круглих столів з метою обміном досвіду |
Згідно з планом школи |
4. |
Творчі звіти вчителів, що атестуються |
Квітень |
5. |
Впровадження у навчально-виховний процес сучасних досягнень науки, педагогічної теорії |
Протягом року |
6. |
Організація взаємного відвідування заходів класними керівниками з метою обміну досвідом роботи з розвитку творчих здібностей учнів |
Протягом року |
АНКЕТА ДЛЯ КЛАСНОГО КЕРІВНИКА
Класний керівник ________ класу
Педстаж ________________________________________________
З якого часу в даній школі _________________________________
Педнавантаження ________________________________________
Громадські навантаження__________________________________
1. З ким у вас налагоджений найбільше контакт?
– З окремими учнями;
– З активом класу;
– З окремими батьками;
– З батьківським комітетом;
– З окремими учителями;
– З органами учнівського самоврядування.
2. Який стиль взаємовідносин із класом у вас домінуючий?
– Авторитарний;
– Співробітництво і взаємодопомога;
– Нейтралітет і невтручання.
3. На яких етапах ви найбільш активно залучаєте учнів до спільної праці?
– При плануванні колективних справ;
– При їх підготовці;
– При проведенні;
– При проведенні підсумків.
4. При підготовці та проведенні колективних справ учні, як правило:
– Діють самостійно, впевнено, творчо, без сторонньої допомоги;
– Правильно і чітко виконують заздалегідь підготовлене і сплановане вами;
– Діють під безпосереднім вашим контролем і за допомогою;
– Відчувають невпевненість, не можуть діяти без постійного контролю і допомоги.
5. Як ви оцінюєте роль і авторитет дитячих громадських організацій?
– Робота покращилась, самостійність, авторитет підвищилися;
– Робота погіршилася, немає авторитету серед учнів;
– Особливих змін немає.
6. У яких формах методичної роботи берете ви участь в цьому році?
– У шкільному МО кл. керівників, районному МО, семінарах кл. керівників;
– У районних семінарах, лекторіях;
– В конкурсах;
– В окремих методичних заходах у школі (виступах з питань виховної роботи, проведенні відкритих заходів).
7. Які напрямки виховної діяльності класного керівника вам найбільше вдаються?
8. В чому відчуваєте труднощі?
9. Ваші пропозиції на адресу адміністрації школи:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
СПІЛЬНА РОБОТА КЛАСНОГО КЕРІВНИКА З БАТЬКАМИ УЧНІВ
Поради й рекомендації |
Оцінка |
|
Важливості |
Виконання |
|
1 |
2 |
3 |
1. Батьки учнів часто вельми далекі від педагогіки, а тому вчитель, класний керівник має налагоджувати стосунки з ними на основі систематичних спостережень й організації педагогічного всеобучу для них.
2. Аналізуючи свою роботу з батьками, згадайте, чи продумуєте ви роботу з ними, наскільки ваші зустрічі і бесіди корисні для них. Чи проводите, ви на початку навчального року батьківські збори з порядком денним «Як батьки повинні допомагати дітям у навчанні?» Який зміст ви вкладаєте у свої поради? Чи виникає у батьків ваших вихованців бажання звертатись до вас за порадами і приходити на батьківські збори?
3. Чи обговорюєте ви на батьківських зборах такі важливі проблеми, як «Моральне виховання дітей в сім’ї», «Трудове і фізичне виховання дітей в сім’ї», «Естетичне виховання дітей в сім’ї»? Наскільки ви самі підготовлені з цих проблем, щоб дати розумні поради батькам?
4. При підготовці батьківських зборів заздалегідь слід продумати порядок денний, зміст інформації і настанов, з якими виступите перед батьками. Економте час батьків і свій.
5. Перш ніж розпочати батьківські збори чи бесіду, намагайтеся добрими жартами створити атмосферу взаємного довір’я.
6. Не намагайтеся виправдати себе, вчителів, школу, критикуючи учнів та їхніх батьків. Пошук розумних заходів і ваша доброзичливість допоможуть вам знайти спільну мову з батьками і позитивно вплинути на навчання та виховання їхніх дітей.
7. Зв’язок з батьками учнів має бути постійним, а не від випадку до випадку і не тільки тоді, коли в класі трапилась надзвичайна подія.
8. Перш ніж звернутись до впливу батьків, з’ясуйте, наскільки і в чому вони авторитетні для учні. Що самі учні знають про своїх батьків і як ставляться до них?
9. Запрошуючи батьків до школи, повідомте їм причини виклику. Це позбавить їх від зайвих хвилювань і дозволить підготуватися до бесіди з вами і з учнем.
10. Частіше запрошуйте батьків для того, щоб похвалити учня – це дає хороший виховний ефект. Нехай запрошення до школи не викликає у батьків думку «Що він там знову накоїв?»
11. Інколи бесіду з батьками доцільно вести в присутності учня. А як вчиняєте ви? У яких випадках і чому?
12. З якою метою ви відвідуєте своїх вихованців та їхніх батьків вдома? Чи знаєте ви умови життя і виховання кожного учня?
13. Не надавайте надто великого значення і не карайте батьків за незначні порушення учнями дисципліни на уроках. Придивіться уважніше де дій і методів педагогічного впливу своїх колег на уроках і виробіть єдині вимоги з урахуванням індивідуальних особливостей учнів свого класу.
14. Як часто ви залучаєте батьківський комітет і батьків до участі та організації великих позакласних заходів, екскурсій, культпоходів, до спільного вирішення термінових питань?
15. На зборах батьків може йти мова про роль особистого впливу батька в сім’ї, про створення нової традиції в школі, традиції виховання дітей на прикладі батьків.
16. Майте при собі щоденник педагогічних спостережень. До нього корисно включити: адреси учнів, домашні і службові телефони їхніх батьків; дати днів народження, з якими їх важливо привітати. Занотовуйте у щоденнику свої спостереження, успіхи і невдачі – це допоможе вам у виборі правильних дій щодо виховання учнів.
ФОРМИ ПРОВЕДЕННЯ КЛАСНОЇ ГОДИНИ
Класна година – спеціально організована цілісно орієнтована спільна діяльність учителів та учнів, о сприяє формуванню у школярів системи правильних відносин до оточуючого середовища: до людини, суспільства, праці, науки, мистецтва, природи самого себе. Вона привчає бачити за своїми діями та вчинками відношення до суспільства, розвиває здібність осмислювати життєві явища, усвідомлювати соціальну спрямованість своєї життєдіяльності. Класна година – генератор ідей школярів, зокрема, пропозиції, задуми, що висловлюються тут, реалізуються в конкретних справах.
Виховна мета класної години – формування чітко визначеного ставлення учнів до об’єктів та явищ оточуючого світу, вселюдських вартостей, а також розвиток моральних, естетичних, трудових, етичних, науково-пізнавальних, світоглядницьких поглядів.
Основні функції класної години:
– освітня (ознайомлення зі світом);
– орієнтовна (оцінювання світу);
– спрямовуюча (взаємодія зі світом).
Наслідком реалізації цих трьох функцій є формування громадської думки класу, звички учнів обдумувати та оцінювати своє життя, самих себе, самостійно шукати істину.
Зміст класних годин визначається, виходячи із соціального замовлення суспільства, пріоритетних напрямків виховної роботи в сучасних умовах, рівня розвитку учнів, їх захоплень, інтересів, а також необхідності засвоєння школярами духовних надбань рідного народу – мови, культури, усної народної творчості, традиції та звичаїв тощо.
Слід виділити такі основні напрямки у змісті класних годин:
– людина та взаємовідносини у суспільстві;
– наука і пізнання;
– народна культура як засіб формування духовності;
– людина і природа;
– основи народної моралі.
Методика та прийоми проведення класних годин відповідають конкретним умовам (матеріальній базі, віковим та психологічним особливостям учнів, їх рівню знань та поведінки, інтересам).
Можливе використання різних форм проведення класних годин: розбір ситуацій, різноманітні ігри, практичні заняття, записи старовинних пісень, легенд, переказів рідного краю, відтворення народних свят, звичаїв; уроки-подорожі до джерел рідного слова, уроки на природі, години улюбленої праці, уроки етики, бесіди, диспути, дискусії, «сократівські бесіди», «філософські столи», «рицарські турніри», шкільні або класні референдуми, аукціони ідей, прес-діалоги, «мозкові атаки», лекції, усні журнали, уроки мужності, уроки громадянської освіти, бібліотечно-бабліографічні уроки, зустрічі, екскурсії, читацькі конференції, теоретичні конференції, години поезії, години музики, години живопису, конкурси, літературно-музичні композиції, заочні подорожі, відвідування кінотеатрів, трудові десанти, туристичні походи, спортивні змагання, «круглі столи», вікторини, аукціони виборів, розмови при свічках, психологічні практикуми, турніри, концерти, виставки, прогулянки, «Вечірній чай», дні іменинника, практичні заняття та ін.
Актуальні проблеми змісту вихованих годин:
– людина та її взаємовідносини у суспільстві (загальнолюдські цінності: Людина, Сім’я, Праця, Знання, Культура, Батьківщина, Земля, Мир);
– людина та природа (валеологія, екологія, безпека життєдіяльності);
– духовність та основи народної моралі;
– наука та пізнання.
Класифікація виховних годин:
І. За формою проведення.
1.1. Інтерактивні – як форма активізації міжсуб’єктної взаємодії: розбір ситуації, диспути, дискусії, ігрові (рольові ігри, «мозкові атаки» тощо).
1.2. Діяльнісні: години улюбленої праці, трудові десанти, аукціони продаж виробів, результати технічної творчості тощо.
ІІ. За змістом.
2.1. Духовно-морального та художньо-естетичного змісту: уроки громадськості, уроки мужності, бесіди, лекції, уроки етики, години поезії, музики, живопису, літературно-музичні композиції відтворення народних свят та звичаїв, концерти, виставки, відвідування театрів, музеїв тощо.
2.2. Спортивно-туристичні: уроки-подорожі, «лицарські турніри», туристичні походи, екскурсії-походи по місцях бойової слави, краєзнавчі розвідки, спортивні змагання.
МЕТОДИКА ПІДГОТОВКИ ТА ПРОВЕДЕННЯ КЛАСНИХ ЗБОРІВ
Встановлення демократичних, гуманістичних відносин у класі стимулює розвиток самодіяльності, ініціативи та самоврядування учнів. Такі відносини формуються в ході всієї виховної діяльності класного керівника. Зокрема, в процесі надання допомоги учням у підготовці і проведенні класних зборів.
Мета класних зборів – розвиток учнівського самоврядування, згуртування первинного колективу, формування громадської думки, залучення всіх учнів до організаторської діяльності.
Головне завдання зборів – привчити учнів говорити, відстоювати і аргументовано доводити свою думку, поважати погляди інших, вести дискусію тощо.
Класний керівник проводить збори кілька разів на місяць з метою зробити спільні обговорення і вирішення питання колективного життя звичним та необхідним для учнів.
Класний керівник створює умови для інтенсивного оволодіння учнями організаторськими уміннями та навичками, залучає всіх учнів до підготовки та проведення зборів, виконання їх рішень.
Класний керівник надає консультативну допомогу учням, які самостійно організовують і проводять збори.
Класний керівник на учнівських зборах має право:
– брати участь в роботі учнівських зборів із правом одного голосу;
– надавати методичну допомогу організаторам зборів, не підмінюючи їх в роботі;
– володіти ініціативою скликання учнівських зборів і внесення в порядок денних питань, пов’язано із життям і діяльністю учнівського колективу;
– всебічно підтримувати громадську і творчу ініціативу, активність учнів, їх самостійність.
Класні збори вирішують всі питання життя та діяльності учнівського колективу:
– планують та реалізують роботу класу;
– розподіляють громадські доручення заслуховують звіти про їх виконання;
– готують пропозиції одо виставлення оцінок за поведінку і суспільно-корисну працю;
– вирішують питання заохочення та стягнення тощо.
ПРОГРАМА ВИВЧЕННЯ ОСОБИСТОСТІ УЧНЯ
Особистість школярів
Динаміка потреб, мотивів, інтересів протягом усіх років у школі. Переважаюча направленість особистості, її прояв в різних видах діяльності. Ким бажає бути в колективі: ведучим чи веденим.
Переважаючи моральні цінності учня, ставлення до норм і правил поведінки в колективі, до одноліток, дорослих, вчителів. Співвідношення цілей учня з цілями колективу.
Життєві цілі і плани учня, їх соціальна значимість. Бажання і готовність брати участь у корисній справі, бути відповідальним за їх виконання. Емоції та почуття в різних ситуаціях. Вольові особливості та їх прояви в колективі.
Схильність учня до самовиховання. Розвиток пізнавальних здібностей (пам’ять, мислення, сприймання).
Учень в сім’ї
Коротка характеристика сім’ї як колективу (структура, розподіл ролей, обов’язків, взаємовідносини, традиції, участь у вихованні дітей дідусів та бабусь, культурний рівень сім’ї, погляди батьків на виховання, ставлення до школи).
Взаємовідносини учня з членами сім’ї. участь у житті сім’ї, наявність обов’язків і відповідальність за доручену справу.
Поведінка учня вдома. Позиція в сім’ї (незалежність, слухняність і т.д.). Допомога і контроль дорослих при виконанні домашніх завдань, вимог школи. Мораль виховання і розвиток почуттів у сім’ї.
Методи виховання сім’ї. недоліки виховання.
Учень у класі
Позиція учня в ділових і особистих взаємовідносинах у класі за всі роки навчання. Тенденція до висхідної чи не східної зміни статусу. Сприймання і оцінка учнем своїх товаришів, оцінка влас-них якостей та позицій в колективі. Ставлення до громадської думки класу. Авторитетність суджень і поведінка учня для інших школярів.
Учень у складі угрупувань класу. Позитивні та негативні якості учня, що склались під впливом класного колективу. Рівень активності та ініціативності в учнівському самоуправлінні.
ПАМ’ЯТКИ КЛАСНОГО КЕРІВНИКА
Правила спілкування за Дейлом Карнегі
Правило 1. Виявляйте щирий інтерес до інших людей.
Правило 2. Посміхайтеся.
Правило 3. Пам’ятайте, що для людини звук її імені є найсолодшим і найважливішим звуком людської мови.
Правило 4. Будьте уважним слухачем.
Правило 5. Ведіть розмову в колі інтересів вашого співрозмовника.
Правило 6. Дайте людям відчути їх значущість. Прагніть бути щирими.
11 «якщо» у роботі класного керівника
1. Якщо дитину постійно критикувати, вона навчається ненавидіти.
2. Якщо дитину висміювати, вона ставатиме відлюдькуватою та замкнутою.
3. Якщо дитина живе в атмосфері ворожнечі, вона вчиться бути агресивною.
4. Якщо дитині постійно дорікати, вона починає жити з почуттям провини.
5. Якщо дитина росте в атмосфері толерантності, вона вчиться розуміти інших.
6. Якщо дитину постійно підбадьорювати, то вона вчиться вірити в себе.
7. Якщо дитину хвалити, вона вчиться бути вдячною.
8. Якщо дитина зростає в атмосфері чесності, вона вчиться бути справедливою.
9. Якщо дитину постійно підтримувати, вона вчиться цінувати себе.
10. Якщо дитина виростає в атмосфері любові та тепла, вона вчиться любити та поважати інших.
11. Якщо дитина живе у безпеці, вона вчиться довіряти людям.
СИСТЕМА КОНТРОЛЮ ЗА РОБОТОЮ КЛАСНИХ КЕРІВНИКІВ
КОНТРОЛЬНО-АНАЛІТИЧНА
ДІЯЛЬНІСТЬ АДМІНІСТРАЦІЇ ШКОЛИ
ЗА РОБОТОЮ КЛАСНОГО КЕРІВНИКА
Місяць |
Дата |
Зміст контролю |
Де слухається питання |
Примітка |
Серпень |
Контроль за підготовкою до Дня знань |
Співбесіда з клас-ними керівниками 1 та 11 класів |
||
Контроль за підготовкою плану виховної роботи на І семестр |
Співбесіда з клас-ними керівниками Макашина Т.Ф. Горшкова Г.Г. |
|||
Контроль готовності до нового навчального року; уточнення списків учнів класу, підготовка примі-щення класу, забезпечення всіх учнів класу під-ручниками, забезпечення учнів-сиріт, напівсиріт, із малозабезпечених сімей усім необхідним для навчання у школі |
Співбесіда, нарада класних керівників паралелі Михнюк Л.О. Березанська Л.М. |
|||
Вересень |
Підведення підсумків про-ведення Дня знань |
Співбесіда з клас-ними керівниками 1 та 11 класів |
||
Контроль за відвідуван-ням і навчанням учнів |
Нарада за участю директора, завуча, класних керівни-ків |
|||
Контроль за благоустроєм території школи, закріп-леної за класом |
Співбесіда з клас-ними керівниками 5 та 11 класів за участю біологів |
|||
Контроль за організацією харчування учнів, со-ціально незахищених категорій |
Нарада за участю директора, соці-ального педагога |
|||
Перевірка плану виховної роботи з 9–11 класами |
Співбесіда з клас-ними керівниками 9–11 класів |
|||
Контроль за веденням зошита класного керівника (вибірково) |
Наказ по школі |
АНАЛІЗ ВИХОВНОГО ЗАХОДУ
Робота в групах. Пропонуємо розглянути таблицю аналізу виховного заходу та схеми самоаналізу і внести свої корективи і пропозиції щодо удосконалення цих документів.
Самоаналіз діяльності вчителя при підготовці
та проведенні виховного заходу
1. Педагогічне обґрунтування виховного заходу. Доцільність його проведення. Участь у виборі форми проведення заходу.
2. Місце даного виховного заходу в системі навчально-виховної роботи класу. Його зв’язок із навчальним матеріалом, з іншою діяльністю виховного характеру.
3. Мета заходу. Наскільки вона досягнута?
4. Характеристика учасників заходу, охоплення їх активною діяльністю при складанні плану, підготовці та проведенні.
5. Оцінка педагогом результативності виховного заходу. Його пізнавальна і виховна цінність.
6. Оцінка педагогом психологічного стану учнів під час підготовки і проведення заходу.
7. Які позитивні сторони та недоліки бачить сам педагог у проведенні заходу?
8. Які висновки робить сам педагог на майбутнє?
Без сумніву, в кожному навчальному закладі є свої підходи до організації виховної роботи. Проте для всіх важливо, щоб виховна роботи в школі планувалась із урахуванням аналізу результатів і процесу виховання за попередній період, вивчення особистості учнів, можливостей педагогічного колективу і виховних можливостей середовища.
Таблиця аналізу виховного заходу
Дата ___________________________________________________
Прізвище, ініціали вчителя ________________________________
Мета відвідування _______________________________________
Тема заходу, форма проведення ____________________________
Діяльність педагога |
Діяльність учня |
Бали |
|||
Організація |
Бали |
Організація |
Бали |
||
1. Втілення плану заходу. 2. Рівень методичної майстерності. 3. Реалізація психологічних та гігієнічних вимог. 4. Якість мовлення. 5. Наявність ефективного зворотного зв’язку з учнями. 6. Раціональне використання наочності, ТЗН. 7. Рівень оформлення плану чи програми підготовки. 8. Раціональне використання часу. 9. Педагогічна культура, зовнішній вигляд. 10. Дотримання правил з охорони праці. |
1. Спрямованість заходу на розвиток особистості. 2. Формування громадянської позиції. 3. Розвиток естетичних почуттів, смаків. 4. Формування морально-вольових якостей. 5. Спрямованість заходу на підвищення загальнокультурного рівня розвитку особистості. 6. Емоційна насиченість змісту. 7. Культурологічна спрямованість заходу. 8. Розвиток творчих здібностей учнів. 9. Виховання активності і відповідальності. 10. Розвиток позитивних якостей. |
1. Рівень пізнавальної активності. 2. Емоційне ставлення до заходу. 3. Зацікавленість, увага. 4. Якість мовлення. 5. Зовнішній вигляд учнів. 6. Дотримання етичних норм поведінки. 7. Співпраця та спілкування. 8. Ініціативність. 9. Творчий підхід до виконання завдань. 10. Вміння висловлювати власну думку. |
МОНІТОРИНГ ДІЯЛЬНОСТІ КЛАСНОГО КЕРІВНИКА
№ з/п |
Показники |
Критерії |
1 |
Безперервна освіта вчителів |
знання нормативних документів; самоосвіта; творчий підхід до вибору форм і методів впливу на розвиток особистості. |
2 |
Педагогічні здібності класного керівника |
дидактичні; перцептивні (професійна пильність, педагогічна інтуїція); комунікативні; здатність володіти собою;оптимістичне прогнозування; креативні; |
3 |
Створення виховного середовища |
знання про суть,структуро виховної діяльності; уміння дати психолого-педагогічні рекомендації школяреві, батькам, учителю-предметнику; будувати та реалізовувати план виховної роботи; вміння вести педагогічні дослідження у сфері виховання; уміння згуртувати учнівський колектив як засіб самоствердження і самовияву особистості; вміння співпрацювати з батьками, громадськістю. |
4 |
Рівень вихованості учнів |
Визначення рівня вихованості учнів. |
5 |
Імідж класного керівника |
зовнішній вигляд учителя; особиста привабливість; виконавська дисципліна вчителя; робота з батьками; громадські доручення; мова, дикція, міміка. |
6 |
Інноваційна та пошукова робота |
участь у конференціях, семінарах; участь у професійних конкурсах; друк у фахових виданнях. |
7 |
Психологічний клімат педагогічного колективу |
взаємини у колективі; психологічний портрет учителя; вплив учителя на позитивний мікроклімат у педагогічному середовищі. |
З ДОСВІДУ РОБОТИ КЛАСНОГО КЕРІВНИКА
8-Б КЛАСУ БАШТАНСЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ №2
ХИЖНЯК О. П.
Сучасна школа, продовжуючи традиції Я. Коменського, побудована на класно-урочному принципі освіти. У такій системі стосунки учня і класного керівника є однією з головних умов розвитку класного колективу. Згуртованість учнівського колективу значною мірою залежить від особистісних якостей класного керівника, його освіченості, рівня інтелекту, культури, уміння спілкуватися з учнями, вчителями-предметниками, батьками, адміністрацією тощо. Вважаю, що класний керівник повинен бути:
- організатором цікавого та змістовного життя учнів;
- кваліфікованим консультантом на різних етапах створення колективу;
-захисником дитячих сподівань.
В умовах сучасного гуманістичного виховання завжди намагаюся зрозуміти внутрішній світ учня, створити психологічний комфорт для дітей (любов і повагу вони повинні відчувати постійно), зрозуміти їхні проблеми, співпереживати, бути доброзичливим і тактовним .
У побудові виховного процесу в класі за основу беру таке проблемне питання:
«Забезпечення особистісно орієнтованого виховання творчої особистості через створення оптимального освітнього середовища».
Основні завдання
1.Забезпечити умови для самореалізації особистості відповідно до її здібностей, суспільних та власних інтересів.
2.Будувати виховний процес на основі глибокого і систематичного вивчення учнів, їх інтересів.
3.Робити учнівське самоврядування найефективнішим виховним засобом.
4.Формувати гуманні співвідношення з учнями на рівні співробітництва і співтворчості.
У своїй роботі використовую особистісно орієнтований підхід до інтересів, потреб, здібностей, нахилів кожного вихованця, тим самим створюючи умови для його самореалізації, саморозвитку, самовдосконалення.
На відміну від традиційних методів, особистісно зорієнтовані виховні технології враховують сучасні досягнення психології та педагогіки. Їх практичне використання створює більш широкі можливості педагогічної ініціативи, творчості на основі знання внутрішніх психологічних законів розвитку особистості.
Значну увагу у своїй виховній діяльності приділяю колективним творчим справам та методам проектів.
Метод проектів посідає вагоме місце серед інших виховних технологій, бо він інтегрується в систему навчання і виховання та сприяє особистісному розвитку учнів.
Психолого-педагогiчна характеристика
колективу 8-Б класу
У класi навчається __29_ учнiв, з них:_15__ дiвчаток i 14__ хлопчикiв. Клас вiкової норми з групою iнтелектуальних дiтей.
Показники успiшностi у класi такi:
• учнiв з високим рiвнем навчальних досягнень __-____;
• учнiв iз достатнiм рiвнем навчальних досягнень _10_____;
• учнiв iз середнiм рiвнем навчальних досягнень __17____;
• учнiв iз початковим рiвнем навчальних досягнень _2___.
Бiльшiсть дiтей має високий навчальний потенцiал i хорошi здiбностi до навчання._93__% учнiв класу навчаються iз задоволенням i тiльки _2_____ мають початковий рiвень навчальних досягнень.
Труднощi пiд час вивчення окремих предметiв мають __Щур Д., Кравчук Д., Кручко Р.,_______.
Дисциплiна на уроках задовiльна. Такi учнi, як:_ Мельник І., Мисків А.,Хопрячкова Т., _______ – не завжди виконують домашнi завдання.
Колектив класу дiяльний, живий, енергiйний. За даними останнього анкетування пiд час вивчення мiкроклiмату колективу, активність учнiв класу виявилась такою: 75 % дiтей проявляють себе надзвичайно активно в життi колективу; 20 % дiтей мають середнiй рiвень активностi, а 5 % вiд загальної кiлькостi дiтей не цiкавляться справами колективу.
70 % дiтей вважають, що колектив класу згуртований. За результатами анкетування виявлено групу дiтей з високим рiвнем тривожностi, напруженостi в життi коллективу. До її складу входять такi учнi:_Мельник І., Мисків А.,________ _____. Вони вiдчувають себе незахищеними вiд негативного впливу дорослих i товаришiв.
Загалом стосунки у класi товариськi, толерантнi, приятельськi. Дiти можугь органiзовувати самостiйно справи, пiдтримувати одне одного й допомагати в критичних ситуацiях. Але повного порозумiння мiж дiвчатами та хлопцями немає (є випадки заздрощiв, образливостi, амбiцiйностi). Не всi учнi проявляють стриманiсть у стосунках зi старшими, вчителями, не всi цiнують фiзичну працю, зокрема обслуговуючого персоналу.
Бiльшiсть дiтей у класi з повних сiмей, де обоє батькiв виховують дитину; проте є сiм’ї, де вихованням дитини займається тiльки мати; є малозабезпеченi сiм’ї.
Виховні завдання на 2010-2011 н. р.
• прищеплювати учням любов до навчання, створювати умови для засвоєння навчальних програм i розвитку творчих здiбностей;
• пiдтримувати позитивний мiкроклiмат в колективi та групах, на уроках i в позаурочному спiлкуваннi;
• виховувати турботливе ставлення одне до одного, до батькiв, учителiв, молодших за вiком i людей похилого вiку; формувати найкращi моральнi якостi;
• надавати квалiфiковану допомогу батькам у питаннях виховання в дiтях кращих людських якостей i подолання негативних звичок i рис характеру;
• прищеплювати учням загальноприйнятi етичнi норми в поведiнцi та спiлкуваннi;
• виховувати творчi здiбностi, пiдтримувати iнiцiативнi, органiзаторськi здiбностi та естетичнi нахили в дiтей.
Аналiз навчально-виховного процессу
в 7-Б класі за 2009-2010 н. р.
Навчальний рік закiнчили _29____ учнiв класу. Вибули__1_____. Добре вчиться ___10___ учнiв, 2 учнів (Мельник І., Мисків А.) мають початковий рiвень навчальних досягнень. Якiсний показник 60 %. Рiвнi навчальних досягнень учнiв вiдповiдають загальному рiвню пiдготовленостi класу. Адже, за даними психолога, 7-Б— це клас вiкової норми з групою iнтелектуальних дiтей.
Високий рiвень навчальних досягнень виявили ___-__________.
Покращили успiхи в навчаннi _Заворотнюк В., Краштель Д., Кліщинська І.,__Осадча О.,_________.
Початковий рiвень навчальних досягнень мають 2 учнів_____________, що зумовлено вiдсутнiстю постiйного нагляду з боку батькiв. Вони часто не виконують домашнiх завдань, а на уроках не мають найнеобхiднiшого — ручки, зошита тощо.
Мельник Ігор_____________________________(прiзвище, iм’я)
(за даними психолога) має низький рiвень розвитку пам’ятi, уповiльнену реакцiю, погано читає, мало працює над собою.
Стосунки мiж учнями классу загалом дружнi й доброзичливi. Протягом семестру не було випадкiв суперечок чи непорозумiнь мiж хлопцями й дiвчатами. Хоча деяким учням Алексєєнку О., Соколу В., Іванюку А ._____________ — треба бути ввiчливiшими й стриманiшими з дiвчатами.
Учнi класу досить згуртованi. Проте, на вiдмiну вiд непоганої органiзацiї справ iз власної iнiцiативи, деякі учні абсолютно байдужi й пасивнi до загальношкiльних справ. Необхiдно розвивати почуття вiдповiдальностi. Особливу увагу потрiбно звернути на мовлення учнiв, яке часто засмiчене брутальними словами.
Дiти класу активнi, люблять i вмiють виконувати рiзнi доручення. Упродовж навчального року ми всiляко пiдтримували рiвень громадської активностi, зацікавленостi життям класу, навчанням, що сприяло створенню позитивного мiкроклiмату в колективi. Це добре позначилося на успiхах дiтей у навчаннi. За навчальний рік ми досягли успiхiв у вихованнi таких якостей, як iнiцiативнiсть, чеснiсть, акуратнiсть, вiдповiдальнiсть за власнi вчинки.
Виховнi завдання на 2010-2011 н. р:
• виховувати турботливе ставлення учнiв одне до одного, до вчителiв, батькiв, молодших вiд себе та людей похилого вiку:
• створювати умови для розвитку самосвiдомостi учнiв, вiдповiдальностi за власнi вчинки;
• сприяти формуванню найкращих людських якостей;
• органiзовувати заходи з метою загартування органiзму й збереження здоров’я; провести бесiди про подолання шкiдливих звичок.
Пiд час навчально-виховного процесу забезпечити учням комфортнiсть у класi й школi. Проводити iндивiдуальну роботу з такими учнями: _ Мисків А., Хопрячкова Т., Мельник І.,__ ______ ____, сприяти виявленню їхнiх здiбностей. Особливу увагу треба звернути на неповнi сiм’ї й надавати батькам усiляку допомогу у вихованнi дiтей. Залучити школярiв до занять у спортивних секцiях, гуртках.
Витяг з плану роботи
Основні виховні справи |
Індивіду- альна робота |
Робота з органами учнівського самовряду- вання |
Робота з батьками |
||||
вересень |
|||||||
Свято першого дзвінка. Класна година «З чого починаються знання» |
Перевірити відомості про учнів для оформлення класного журналу. |
Проведення опитування " Ідеї, пропозиції виховних справ у класі ". |
|||||
Перевірка наявності підручників. Класна година на тему «Мої права та обов’язки» |
Бесіда з відповідальним за чергування в класі про складання графіка. |
Бесіда про вибір шкільної форми. |
Зустріч з батьківським комітетом для ознайомлення з планом проведення батьківських зборів на І семестр. |
||||
Організація чергування учнів у класі та прибирання шкільної території |
Зустріч з претендентами на посаду президента. |
Повторити правила поведінки у школі, права та обов’язки учнів. |
|||||
Організація участі у виборах шкільного самоврядування. |
Організація проведення експрес-хвилинок. |
Проведення діагностики особистості " Наскільки твердий твій характер ". |
|||||
Класні збори. Вибори органів самоврядування, розподіл доручень. Участь у змаганнях на стадіоні «Колос» |
Бесіда про підготовку домашніх завдань з англійської мови, історії, географії. |
Година спілкування " Виконуй обов’язки, поважай правопорядок і закон ". |
Рейд – перевірка неблагона- дійних сімей |
||||
Класна година до Дня рідного міста «Мій рідний край – моя Баштанка» |
Індивідуальна робота Створення банку даних про дітей групи «Ризик» |
Робота з органами учнівського самоврядування |
Робота з батьками |
||||
Оформлення класного куточка. |
Розподіл підручників між учнями класу. |
Засідання активу класу : затвердження плану роботи. |
Індивідуальні зустрічі з батьками. |
||||
Залучити учнів класу до шкільних гуртків художньої самодіяльності, малювання, туризму. |
Проведення опитування " З ким я хочу сидіти за однією партою". |
Організувати колективне придбання робочих зошитів з певних предметів. |
Підтримувати постійний зв’язок з батьками учнів, які мають проблеми зі здоров’ям. |
||||
Підготовка та участь у загально- шкільному святі квітів «Барви осені» |
Похід «Відкрий віконце у світ природи» |
||||||
Складання плану роботи на І семестр. |
Поїздка до міста Миколаєва |
||||||
Підготовка вітань до Дня учителя. |
|||||||
жовтень Місячник шефської допомоги людям похилого віку ( зустріч з ветеранами Калініченко О. В., Машковим В. С.) |
|||||||
Привітання вчителів з Днем учителя. Святковий концерт. |
Перевірка ведення учнями щоденників. |
Індивідуальний контроль успішності учнів навчальною комісією. |
|||||
Систематично стежити за станом закріпленої території, організувати її прибирання. |
Бесіда " Не роби іншому того, чого не бажаєш для себе ". |
Контроль за станом підручників. |
Зустріч з головою батьківського комітету для обговорення організацій- них питань. |
||||
Виховна година «Подорож у світ професій» |
Індивідуальна розмова з учнями про негативну поведінку на уроках. |
Проведення діагностики " Стан здоров’я і почуття " |
|||||
Виховна година «Про шкідливі звички» |
Індивідуальна робота |
Робота з органами учнівського самоврядування |
Робота з батьками |
||||
Систематично контролювати за якістю чергування учнів у класі. |
Бесіда медпрацівника про дотримання гігієни, особливості розвитку підлітка |
Підготовка школярів до шкільних олімпіад. |
Постійний зв’язок із батьками дітей, які не відвідують школу через хворобу. |
||||
Проведення зустрічі з лікарем-дерматологом " Профілактика та лікування педикульозу ". |
Покращити озеленення класної кімнати. |
Година спілкування " Що внутрішня, що зовнішня краса тобі одній дарована, людино " |
|||||
Бесіда «Подивись на себе очима товаришів» |
|||||||
Організація і проведення традиційного свята – Дня іменинника. |
Батьківські збори " Моральне виховання в сім’ї ". Анкетування. |
||||||
Підготовка до проведення «Дня гарбуза» |
Підсумок навчальної діяльності учнів. |
||||||
Випуск класної газети. |
Інструктаж з техніки безпеки на період осінніх канікул |
||||||
Організація походу в ліс. |
|||||||
листопад |
|||||||
Залучення учнів класу до проведення олімпіад, турнірів, предметних тижнів. |
Індивідуальні зустрічі з батьками " Вікові та індивідуальні особливості дітей 13-14 років " |
||||||
Виховна година «Добро і зло - вінець духовності» |
Індивідуальна робота |
Робота з органами учнівського самоврядування |
Робота з батьками |
||||
Участь у шкільних урочистостях до Дня Писемності. |
Індивідуальна робота з учнями, які мають низький рівень знань. |
Бесіда про шанобливе ставлення до батьків. |
|||||
Підготовка до шкільного свята " Веселий ярмарок ". |
Індивідуальні бесіди " Родинні цінності ". |
Проведення тесту " Вивчення самооцінки ". |
Обговорення проблем класу з батьківським активом. |
||||
Відвідування уроків учителів -предметників у своєму класі. |
Контроль виконання доручень. |
Участь у конкурсі " У країні ввічливості ". |
|||||
Година спілкування «Розповідь про батьків» |
Індивідуальна розмова з дівчатками "Гігієна дівчини" . |
||||||
Бесіда на тему " Чому шкідливе паління ? " |
|||||||
Консультація психолога " Як розвивати пам’ять ". |
Перевірка успішності окремих учнів. |
||||||
Засідання штабу по профілактиці. Визначення правопорушників. |
Виявлення бажань і можливостей учнів у додаткових заняттях з певних предметів. |
Дискусія " Навчання – це обов’язок ? " |
|||||
Виховна година «Естетика зовнішнього вигляду. Кроки шляхетності» |
Розробка сценарію , присвяченому Дню захисника Вітчизни. |
||||||
Індивідуальна робота |
Робота з органами учнівського самоврядування |
Робота з батьками |
|||||
Підведення підсумків на краще виконання доручення. |
|||||||
грудень |
|||||||
Організація підготовки до участі в КВК " Кращі захисники Вітчизни ". |
Індивідуальні бесіди " Корисна їжа і здоров’я ". |
Провести анкетування " Я і мої батьки ", " Моя сім’я ". |
|||||
Контроль успішності учнів. |
Контроль роботи міністерств. |
Засідання міністерства культури і дозвілля. |
|||||
КВК " Кращі захисники Вітчизни " ( свято хлопців). |
Розмова з учнями " Що таке здоров’я ". |
Екскурсія в зимовий парк з метою налагодження роботи " пташиних їдалень ". |
Зустріч з батьківським активом для обговорення питання організованого проведення дітьми зимових канікул. |
||||
Участь у акції «Ялинка без ялинки» |
Допомога учням у вирішенні проблем з навчальною діяльністю. |
Анкетування " Я прошу у Миколая…". |
|||||
Виховна година «Доброта та щиросердність» |
Бесіда " Як запобігти захворюванням на грип, ГРЗ тощо ". |
Індивідуальні зустрічі з батьками |
|||||
Індивідуальна робота |
Робота з органами учнівського самоврядування |
Робота з батьками |
|||||
Підведення підсумків навчання |
Перевірка ведення учнями щоденників, користування підручниками. |
Година спілкування " Проблема алкогольної залежності " |
|||||
Розваги у День святого Миколая . |
Бесіда " Я і моє внутрішнє Я ". |
||||||
Участь у роботі фабрики Діда Мороза |
" Що радять дорослі ? Чи треба прислуха- тися ? " (Індивідуальні розмови ). |
||||||
Конкурс новорічних букетів, листівок, газет, ескізів костюмів. |
Ознайомлення з правилами поведінки біля ялинки. |
||||||
Підготовка до святкування Нового року ( прикрашання класу , виготовлення костюмів ). |
Бесіди про збереження здоров’я , обережне поводження на льоду, під час ожеледиці. |
Новорічна сценка, концерт. Участь у новорічному карнавалі. |
Батьківські збори "Виховання в підлітків естетичної культури ". |
||||
Підведення підсумків роботи за І семестр |
Інструктаж з техніки безпеки на період канікул |
Підсумки успішності , виховної роботи за І семестр |
З ДОСВІДУ РОБОТИ ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА
З ВИХОВНОЇ РОБОТИ
БАШТАНСЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ №2
ШТЕВІНОЇ Т. П.
Витяг з плану методичного об’єднання класних керівників
І. Вступ
Школа організовує свою діяльність на основі національної культури і національних традицій, а зміст і форми роботи підпорядковує національно-культурним потребам суспільства, становленню розвитку суверенної держави.
В умовах трансформації українського суспільства, коли відбувається злам встановлених стереотипів, зміна ціннісних координат, простежуються складні колізії у внутрішньому світі особистості, зростає роль педагогіки життєтворчості, спрямованої на плекання людини як творця свого життя, саме педагогіка життєтворчості свою головну місію вбачає у тому, щоб дати широкий, вільний розвиток усім духовним силам і здібностям дитини.
Здатність сприймати зміни і творити їх – це найважливіша характеристика життя людини в ХХІ столітті.
Головне завдання школи сьогодні полягає не в тому, щоб адаптувати дитину до суспільних негараздів і навчити її почуватися комфортно серед злиднів, беззаконня, бездуховності. Суть виховання в тому, щоб дитина зрозуміла та осмислила своє життя, навчилася самостійно вирішувати як щоденні життєві завдання, так і складні проблеми, тобто стала життєво-компетентною, життєстійкою, життєздатною.
Тому педагогічний колектив школи в 2009-2010 н.р. працював над виконанням виховної проблеми «Формування ключових компетенцій учнів як умови їх ефективної самореалізації шляхом створення оптимального освітнього середовища»
Головна увага приділялася формуванню громадянина-патріота України, створенню умов для самореалізації особистості відповідно до її здібностей, суспільних та власних інтересів, виховання громадянина з демократичним світоглядом і культурою, який не нарушає прав і свобод людини, виховання в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я, формування належних гігієнічних навичок і засад здорового способу життя.
Протягом року питання виховної роботи розглядались на нарадах при директорові, при заступнику з виховної роботи, на засіданнях ради школи та піклувальної ради школи, методичні та педагогічні ради: «Про залучення школярів до позакласної діяльності, «Про стан відвідування школи учнями проблемних категорій», «Про роботу гуртків», «Про організацію літнього оздоровлення», «Інноваційні технології у формуванні ключових компетенцій школярів» тощо.
З метою виконання всіх поставлених виховних завдань основний акцент робився на реалізацію всіх напрямків виховання та самовиховання, а саме:
Ø громадянське виховання;
Ø військово-патріотичне виховання;
Ø еколого-натуралістичне виховання;
Ø превентивне виховання, правова освіта та формування здорового способу життя;
Ø трудове виховання;
Ø художньо-естетичне виховання;
Ø спортивно-масова робота.
Ці напрямки виховної діяльності реалізовувалися через заходи, передбачені річним планом роботи школи. Вони враховували особливості виховання особистості та відображенні у:
Ø системі загально шкільних заходів;
Ø роботі органу учнівського самоврядування та діяльності дитячої громадської організації „Сузір’я”;
Ø роботі з батьківською громадськістю (батьківський всеобуч, піклувальна рада, профілактична рада, рада школи, родинні свята);
Ø спільній роботі школи та громадських організацій.
Класні керівники використовують різноманітні методики виховання, діагностики та корекції особистості підлітків, спрямовані не лише на формування свідомої дисципліни, а й на залучення учнів до творчої діяльності. Таким прикладом може бути досвід класного керівника 7-Б класу, в якому кожен учень охоплений позаурочною діяльністю: учні групи «Ризик» Мельник І., Хопрячкова Г., Швець Я., учні, які стоять на внутрішкільному контролі Алексєєнко О., Іванюк В.- мають досягнення, відвідуючи творчі колективи та спортивні секції.
Протягом року щомісяця рада лідерів школи визначала переможців за рейтингом класних колективів серед 5-9-х класів та 9-11 –х класів. Виборювали першість і отримували кубок 8-А, 10-А, 11, 10-Б, 8-Б, 7-Б, 9-А. Призові місця посідали 6-А, 6-Б, 9-В класи. Учні досить принципово підходили до оцінки діяльності та визначення рейтингу класних колективів. За кількістю перемог протягом року І місце, звання «Клас року», кубок і безкоштовну екскурсійну поїздку виборов 8-А клас (класний керівник Балдук Т.А.), ІІ місце – 11 клас ( класний керівник Береза Л.Ю.), ІІІ місце 10 А (класний керівник Гриценко М.В.)
Методичною основою виховної роботи школи є робота методичного об’єднання класних керівників, педагогічні та методичні ради. В минулому навчальному році МО класних керівників працювало плідно. На базі школи відбувся районний семінар голів МО класних керівників на тему «Проектування роботи класного керівника». Виступи до семінару готували Т.П. Штевіна та голова районного МО класних керівників Береза Л.Ю. Відкриті заходи на найвищому рівні підготували і провели Гриценко М.В., Балдук Т.А., Малярчук І.О.
Учителі початкових класів взяли участь у районному конкурсі програм виховання особистості.
Класний керівник Хижняк О.П. взяла участь в обласному конкурсі робіт з досвіду виховної роботи «Виховуємо особистість». Класні керівники та класоводи Абрамова К.І., Озерова О.П., Іваніцька Т.А., Наталочкіна В.В., Безручко О.А., Крижановська Н.А., Малярчук І.О., Хижняк О.П., Балдук Т.А., Бурдейна О.П., Люлько Т.Г., Саєнко Н.С., Сіренко Т.І., Бєлугіна З.О., Береза Л.Ю. брали активну участь у роботі педагогічної, методичної ради з проблем виховання, у підготовці та проведенні засідань методичного об’єднання класних керівників.
Виходячи із вищезазначеного, враховуючи результати виховної діяльності педагогічного колективу рекомендувати у 2010-2011 н.р.:
- продовжити активізацію роботи з розвитку соціальної активності вихованців через діяльність ГДО «Сузір’я» та застосування рейтингової системи;
- продовжити роботу щодо формування ключових компетенцій учнів через систему класних та позакласних заходів, творчих об’єднань за інтересами, застосування інноваційних виховних технологій та проектної діяльності;
- забезпечувати виховання патріотизму у школярів через діяльність музею історії школи, кімнат-музеїв, виконання КТС;
- активізувати роботу по вивченню передового досвіду класних керівників.
Проблемне питання виховної роботи „Формування ключових компетенцій учнів як умова їх ефективної самореалізації шляхом створення оптимального освітнього середовища”
ІІ. Основні завдання роботи МО:
Ø формування громадянина-патріота України з високою національною свідомістю, з демократичним світоглядом і культурою, який не порушує прав і свобод людини та з повагою ставиться до традицій і культури інших народів;
Ø створення умов та оптимального освітнього середовища для самореалізації особистості відповідно до їх здібностей, суспільних і власних інтересів;
Ø формування ключових компетентностей школярів через застосування інноваційних виховних технологій та проектної діяльності;
Ø виховання в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного і психічного здоров’я;
Ø виховання в учнів стійкого, позитивного ставлення до навчальної діяльності;
Ø формування творчої особистості та забезпечення її духовного розвитку;
Ø спрямування виховної роботи на конкретну дитину, визначення її особливостей, ціннісних орієнтацій, нахилів, інтересів;
Ø створення ситуації успіху для кожного учня;
Ø забезпечення соціального захисту та захисту прав дитини;
Ø відвертання школярів від асоціальних форм поведінки;
Ø зміцнення єдності школи, сім’ї і громадськості у питанні здійснення виховного процесу.
ІІІ. Всю роботу МО класних керівників спрямувати на реалізацію проблемних питань школи, виховної роботи і кожного класного колективу:
5-А - Береза Л.Ю.- Забезпечення оптимальних умов адаптації дітей у школі ІІ ступеня.
5-Б – Шурова Т.Ф. - Забезпечення оптимальних умов адаптації дітей у школі ІІ ступеня.
6-А- Безручко О.А. - Розвиток пізнавальної активності та культури розумової праці.
6-Б- Польова Л.І. - Формування свідомої дисципліни та культури розумової праці.
7-А - Крижановська Н.А - Єдність сім’ї і школи у розв’язанні проблеми духовного розвитку особистості.
7-Б - Рясик Л.О. - Створення оптимальних умов соціальної активності школярів, спрямованих на виховання громадянськості та життєтворчості школярів.
8-А- Малярчук І.О. – Спрямування учнів на свідоме обрання лінії життя, позиції і осмислення свого „я”.
8-Б - Хижняк О.П. - Формування у дітей активної протидії проявам аморальності, бездуховності, антигромадської діяльності через розвиток творчих здібностей
9-А- Балдук Т.А. - Особистісно-орієнтований підхід до самовизначення та самовдосконалення особистості.
9-Б- Бурдейна О.П. - Самовдосконалення та самокорекція через участь у колективній діяльності.
10-А – Люлько Т.Г. – Розвиток навчально-пізнавальних потреб і здібностей учнів у науковій діяльності, підвищення відповідальності шляхом залучення до КТС.
10-Б - Сіренко Т.І. - Розвиток навчально-пізнавальних потреб і здібностей учнів у науковій діяльності, підвищення відповідальності шляхом залучення до КТС.
11-А- Гриценко М.В. - Особистісно-орієнтований підхід до професійного самовизначення
11-Б Бєлугіна З.О. - Особистісно-орієнтований підхід до професійного самовизначення
IV. Організаційно-педагогічні засоби.
Перше засідання (серпень)
1. Аналіз роботи класних керівників та класних колективів за 2009-2010 н.р.
2. Зміст діяльності та основні підходи в світлі реалізації проблеми школи та проблеми виховної роботи.
3. Активізація позакласної діяльності старших школярів
Робота між засіданнями (вересень)
1. Поновлення соціальних паспортів класних колективів, заповнення діагностичних карт „важковиховуваних” учнів, паспортів здоров’я, банку даних про дітей проблемних та соціальнонезахищених категорій
2. Методичні рекомендації щодо планування роботи та організації учнівського самоврядування в класних колективах.
Друге засідання (жовтень)
1. Метод проектів. Проектна діяльність як засіб соціалізації школярів.
2. Партнерство заради виховання. Створення соціального-благополучного виховного середовища через батьківський всеобуч
Робота між засіданнями (листопад)
1. Практичне заняття. Методичні рекомендації щодо проектної діяльності. Розробка проектів
2. Відкриті заходи. Презентація проектів.
Третє засідання (січень)
1. Здоровий спосіб життя – складова системи цінностей школярів
2. Позитивне виховання – методика формування вольової, готової до співпраці особистості.
Робота між засіданнями (лютий)
1. Аналіз паспортів здоров’я
2. Розробка та проведення тематичних годин спілкування з профілактики шкідливих звичок
3. Круглий стіл для батьків «Складові здоров’я дитини»
Четверте засідання (березень)
1. Застосування виховних інноваційних технологій
2. Використання педагогічної спадщини В.О.Сухомлинського в інноваційній розбудові школи
Робота між засіданнями
1. Ярмарка ідей з виховних інноваційних технологій
2. Укладання буклету «Виховні інноваційні технології в діяльності класних керівників.
V. Вивчення досвіду роботи класних керівників Балдук Т.А. – вересень-грудень, Сіренко Т.І., Береза Л.Ю. – січень-квітень
VI. Робота з класними керівниками-початківцями
1. Проводити інструктивні наради-консультації з класними керівниками-початківцями (Берко А. М., Трандасір А. І.)
2. Закріпити за молодими педагогами вчителів-наставників (Берко А.М. – Гриценко М.В., Трандасір А. І. – Люлько Т.Г.)
3. Розробити перспективні плани самоосвіти з реалізації науково-методичної проблемної теми.
4.Забезпечити взаємовідвідування колективних творчих справ, годин спілкування, батьківських зборів з досвідченими класними керівниками.
5.Провести бесіди-консультації зі шкільним психологом з проблем анкетування, діагностики, психолого-педагогічних спостережень та написання характеристики вихованців.
6.Заслухати звіти «Мої перші педагогічні знахідки».
7.Здійснити діагностику та відстеження готовності молодих учителів до здійснення інноваційної діяльності в системі превентивного виховання.
План роботи з молодими класними керівниками
№ |
Заплановані заходи |
Термін |
1 |
Лекція: «Система планування виховної роботи». Обмін досвідом: «Планування виховної роботи з класним колективом». Практикум: «Складання плану виховної роботи на І семестр» |
Вересень |
2 |
Бесіда: «Вибір форм і методів роботи з учнівським колективом». Практичні поради: «Аналіз і оцінювання результатів діяльності класу». Практикум: «Відвідування та обговорення годин спілкування у 5-х класах» |
Жовтень |
3 |
Практичні поради: «Вивчення особистості школярів». Практикум: «Конструювання години спілкування». Обмін досвідом: «Відвідування та обговорення годин спілкування у 7-х класах» |
Листопад |
4 |
Практичні поради психолога: «Вивчення структури міжособистісних взаємин у класі». Робота в шкільному методичному кабінеті: «Ознайомлення з науково-методичною літературою» |
Грудень |
5 |
Практикум: «Складання плану виховної роботи на II семестр». Бесіда: «Організація та проведення на базі класу колективних творчих справ, класних годин» |
Січень |
6 |
Бесіда: «Організація учнівського самоврядування» |
Лютий |
7 |
Практичні поради: «Методика вивчення сім'ї, умови виховання дітей». Практичні поради: «Організація роботи з активом батьків» |
Березень |
8 |
Бесіда: «Планування й організація роботи з батьками». Робота в шкільному методичному кабінеті: «Ознайомлення з новинками педагогічної літератури». Ділова гра: «Досвід колеги, творче використання його в практичній діяльності» |
Квітень |
9 |
Творчі звіти «Мої перші педагогічні знахідки» |
Травень |
Наради класних керівників
ВЕРЕСЕНЬ
1. Методичні рекомендації щодо планування роботи класного керівника.
2. Планування виховної роботи з класним колективом.
ЖОВТЕНЬ
1. Психолого- педагогічна компетентність класного керівника.
2. Оформлення класних куточків, літописів.
3. Про порядок проведення навчальних екскурсій .
ЛИСТОПАД
1.Організація роботи класного керівника з учителями з профілактики відхилень у поведінці учнів. Мистецтво робити зауваження.
2.Взаємодія класного керівника з батьками класу.
3.Організація роботи класного керівника з учителями з профілактики відхилень у поведінці учнів.
ГРУДЕНЬ
1. Практикум для класних керівників щодо визначення способу розв’язання пропонованої проблемної ситуаціїї .
2. Вивчення індивідуальних особливостей учнів, їхніх інтересів, потреб.
3. Методи виховання молодших школярів. Основні напрями завдання і орієнтовні форми.
СІЧЕНЬ
1. Самоаналіз виховної діяльності
2. Робота класного керівника з активом класу.
3. План – циклограма виховної роботи.
ЛЮТИЙ
1. Система роботи класного керівника в сучасній школі.
2. Творчість: шляхи звільнення від стереотипів і шаблонів.
3. Методика підготовки та проведення класних виховних заходів.
БЕРЕЗЕНЬ
1. Виховання: взаємодія з родиною школяра.
2. Нові форми групової роботи з дітьми.
2. Модель діяльності класного керівника.
КВІТЕНЬ
1. Створення необхідних умов для фізичного розвитку школярів, збереження та зміцнення їхнього здоров’я.
2. Використання новітніх технологій у виховній роботі.
ТРАВЕНЬ
1. Дискусія як спосіб формування соціальної зрілості особистості.
2. Творча програма класного керівника.
За матеріалами: www.moippo.mk.ua/index.php/vixovna-robota/131-metodichna-robota/416-organizacija-metodychnoji-roboty