Районний електронний збірник матеріалів до І уроку. Бедрик Л.М., ЗДВР Підвисоцької ЗШ, виховна година "Справа твого життя" (для учнів 10-11 класів).

11.07.2014 17:39

Бедрик Л.М.,

заступник директора з виховної роботи

Підвисоцької ЗШ І-ІІІ ст. ім. Т.Г. Шевченка

Новоархангельської районної ради

Справа твого життя

(виховна година для учнів 10-11 класів)

            Мета:

Формувати в учнів старших класів свідоме ставлення до вибору майбутньої професії, навчати аргументовано відстоювати власну думку; розвивати мислення; на конкретних прикладах дати дітям можливість упевнитися, що успіх залежить від власних зусиль і від співпраці з іншими; сприяти розвитку чітких життєвих орієнтирів; виховувати прагнення до позитивних учинків, уміння створювати ситуацію успіху, виховати в учнів почуття патріотизму, гордості за людей своєї землі.                                                                                                                Обладнання:

Портрет Сократа, пам’ятка «Як досягти успіху в житті».

Слово вчителя.

 Сьогодні ми зібрались для Сократівської бесіди, основні умови якої - думка, слово і логіка. Багато століть тому відомий мислитель Сократ збирав своїх учнів, щоб разом обговорити різні проблеми. Говорили переважно учні, Сократ же ставив їм запитання і поєднував думки логічними зв’язками. Чого прагнув великий філософ? Навчити своїх учнів розмірковувати і висловлювати правдиві, справедливі і розумні думки.

От і ми спробуємо стати учнями великого мислителя. Але перед тим, як розпочати Сократівську бесіду, визначимо її правила (підходить до дошки, записує правила):

1. Не можу мовчати.

2. Поважаю співбесідника.

3. Платон мій друг, та істина дорожча.                                             

Сократівська бесіда передбачає діалог, тож будьте готові відповідати на запитання.

Сьогодні ми говоритимемо про вибір професії, про людей, яких характеризують: справжній професіонал. Кожен із вас романтик, мрійник, чогось хоче досягти, кимось стати, одним   словом  - шукає себе. Сподіваюся, що наша розмова допоможе точніше визначитися, ким бути. Звісно, ви маєте прислухатися до порад дорослих, але прислухайтеся передусім до порад свого серця.

Кілька днів тому вам було запропоновано відповісти на запитання: «Ким ти бачиш себе у  майбутньому?». Гадаю, всім буде цікаво, як на нього відповіли однокласники. (Учні по черзі відповідають на питання).

Слово учителя.

Узагальнюючи ваші висловлювання, можна зробити висновок, що основними складовими яскравого, активного життя є: по-перше трудова діяльність, що приносить матеріальне і моральне задоволення; по-друге, друзі, любов, родина і по-третє  повноцінний відпочинок.

Бесіда.

Чарльз Дарвін свого часу сказав: «Якщо ви вдало оберете труд і докладете до нього душу, то щастя само знайде вас». Чи згодні ви з цим висловом? Чим будете керуватися, обираючи фах (здібностями та зацікавленістю, матеріальними можливостями, престижем, родинними традиціями)?       (Обговорення)                                                                                        

Слово учителя.

Так чи інакше, але вам самим обирати справу, якій присвятите життя. Як ви гадаєте, якими якостями має володіти людина, щоб досягти успіху у роботі? (Учні висловлюють власні думки щодо запитання, учитель узагальнює відповіді і записує на дошці: «Талант», «Цілеспрямованість»,  «Працелюбність»).

Ось які складові успіху ми з вами визначили. А тепер послухайте, які визначення цим поняттям дали відомі письменники та мислителі:

  • «Талант розвивається із почуття любові до справи, можливо навіть, що талант – у суті своїй  - і є любов до справи, до процесу роботи»  (М. Горький)

  • «Талант – це цілеспрямована воля до перемоги» (Л.Леонов)

  • «Жодне діло не можна зробити добре, якщо не відомо, чого хочеш досягти» (О. Макаренко )

  • «Коли людина працелюбна, то і земля не лінується» (Китайська мудрість)

  • «Люди середніх здібностей можуть досягти  надзвичайних результатів завдяки цілеспрямованій  працелюбності» (С. Смайлс)      

  • «Я взагалі не вірю в одну рятувальну силу таланту без копіткої роботи. І після успіхів,  достатніх для того, щоб запаморочити голову найстійкішій молодій людині, я продовжував навчатися у кого лише можна було, і працював, працював, працював»                   (Ф. Шаляпін)

Слово учителя.

 Професіонал – це не просто людина, яка опанувала певні професійні навички, але  й зробила  свою роботу справою всього свого життя. Я хочу надати слово нашим експертам, які розшукали серед жителів Кіровоградщини майстрів своєї справи,  хто вміє згуртувати навколо себе однодумців в ім’я процвітання своєї Батьківщини.

Експерт по промисловості.

Кіровоградщина – потужний машинобудівний регіон України. У обласному центрі працюють такі заводи, як «Друкмаш - Центр»,  «Червона зірка»,  «Гідросила». Як і інші підприємства України, вони переживають не кращі часи, але завдяки своїм керівникам - справжнім професіоналам - вони впевнено працюють на економіку України.

Людмила Шубіна – генеральний директор заводу «Друкмаш - Центр». За спеціальністю інженер – конструктор, вимоглива, ініціативна, справжня господиня великого підприємства . За її керівництва відбулася модернізація обладнання, середня заробітна плата по заводу складає 500$.

Калапа Сергій Георгійович - генеральний директор заводу «Червона зірка». Має вищу технічну освіту, прекрасний сучасний менеджер. Щиро вболіває за своє підприємство, завдяки йому продукція заводу широко представлена в країнах Європи. Продовжується програма технічного переоснащення заводу.

Кущ Сергій Валентинович – начальник Новоархангельського РЕМ. За час свого керівництва вивів  підпорядкований йому структурний підрозділ публічного акціонерного товариства у десятку кращих по області. Постійно підвищує свій кваліфікаційний рівень, крокує в ногу з часом, втілює в життя нові креативні ідеї та задуми.

Юрій Іванович Тітов – генеральний директор заводу «Гідросила». Під його керівництвом спостерігається стрімкий розвиток сучасної науково-виробничої бази на підприємстві. На сьогоднішній день це велике і успішне підприємство, продукція якого експортується у 62 країни світу.

Експерт з сільського господарства.

Справжнім професіоналом-аграрієм по праву можна вважати голову правління сільськогосподарського виробничого кооперативу «Вись» нашого району Людмилу Чирку. У травні 2014 року вона отримала премію імені           О. Гіталова  в номінації  «Кращий керівник агроформування». Ця премія започаткована у 2005 році і є почесною відзнакою для хліборобів Кіровоградщини.

Слово учителя.

 Машинобудування, сільськогосподарське виробництво, енергетичні системи Кіровоградщини вносять свою частку в економіку України. Станом на 1 травня 2014 року наша область знаходиться на першому місці по темпам росту надходжень у місцеві бюджети. Зараз ця цифра на рівні 104,8%. І ще одна важлива деталь: серед найуспішніших людей країни 80 % мають технічну освіту.

Експерт з педагогіки і медицини.

Не хлібом єдиним живе людина. Учителі і лікарі не виробляють матеріальних благ, вони формують людину морально і фізично.  Серед них є дуже багато професіоналів, та я назву лише двох педагогів Кіровоградщини, яких було визнано кращими в Україні. «Учителем року » в номінації «Географія» став педагог Вільшанської школи Олександр Васильович Красота, а «Директором року» - керівник Олександрійського колегіуму Сергій Петрович Коваленко.

Що ж відносно лікаря – професіонала, то це, безумовно, випускник нашої школи, лікар-педіатр Новоархангельської районної лікарні Сабашков Олександр Григорович. По закінченні школи вступив до Кіровоградського медичного училища, потім - строкова служба у радянській армії, причому проходила вона у Афганістані. Після армії здобув вищу медичну освіту у Київському медичному університеті імені Богомольця. Лікар з великої Літери, Лікар від Бога.

Експерт з мистецтва.

Анатолій Авдієвський – шанована, авторитетна, знана у світі людина. Єдиний уродженець Кіровоградщини, що носить  звання Героя України. Керівник Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Верьовки.

Вадим Мурований – керівник Кіровоградської державної телерадіокомпанії, заслужений журналіст України. Ведучий ток-шоу «Ми» - єдиного щоденного ток-шоу серед державних телерадіокомпаній.

Слово учителя.

Безумовно, наш список далеко не повний, наш край багатий на працьовитих і талановитих людей, саме завдяки їх самовідданій праці у всіх сферах нашого життя квітне і рухається вперед наша Батьківщина. Тож знову ми повернулись до того, що справу нашого життя визначають наші особисті якості.

Виступ  учнів – читців.

1-й учень 

Ти маєш пам’ятати, що від того

 Іржавіє і лист новий заліза,

Що не знаходять діла жодного для нього,

І в сирості лежить він некорисний.

Душі людській – ще важче набагато:

Пороки потайні й пороки явні

До серця стежку прокладають - їх  багато,

Запам’ятай із них хоч три принаймні:

По-перше - заздрість. Знищ її, неправу,

Й навчись по правді цінувать людей,

Цінити їхню вдачу, успіх, славу,

Не слухай заздрості лихих речей.

2-й  учень

По-друге – злість. Біжи від неї, друже.

Сій доброту. Живи з повагою, обачно,

Себе суди, якщо когось осудиш,

Пробач собі, якщо собі пробачив.

В пориві злому, в рішенні крутому

Утримайся і гніву не показуй.

Не спричини образи випадково,

Якщо ж спричиниш – вибачайсь одразу.

3-й учень

І третє – то коріння багатьох незгод,

Що безліч особистостей калічить, -

Лінь . Це ганебніший у всі віки порок,

Тож потурати ліні нам не личить.

Не у пустому лежанні щоденнім,

А в святі світлого, корисного труда

Шукай свій смисл, працюй завжди натхненно,

Щоб розквітала доля молода.

Заключне слово вчителя.

Сподіваюся, що Сократівська бесіда допоможе вам знайти своє місце у житті і стати справжніми професіоналами. Хочу подарувати вам пам’ятку “Як досягти успіху в житті»:

  • Постав перед собою реальну мету.

  • Склади власну схему досягнення успіху.

  • Розвивай силу волі.

  • Не зупиняйся на досягнутому.

  • Учися працьовитості та наполегливості.

  • Думай про позитивне.

  • Умій захоплюватися справою.